Crusaders/Transylvania College Flag Football Tournament – Finala

/, Știri/Crusaders/Transylvania College Flag Football Tournament – Finala

O dimineața foarte rece nu i-a oprit pe Crusaders, Transylvania College, copiii și părinții lor să participe la finală turneului de flag fotbal.

În primul meci, ce a constituit semifinala, echipele Lions și Tigers au fost prezentate pe teren în timp ce toți părinții au aplaudat pentru echipa din care făceau parte copii lor.
Lions a început meciul cu un touchdown, spre surpriza tuturor, dar Tigrii a răspuns cu 2 TD la rând care duce scorul la pauză 12-6.

În a doua jumătate Lions au marcat iarăși aducând sorul la egalitate. Tigers au fost capabili sa înscrie încă o dată conducând astfel cu 18-12. Aproape de finalul jocului, Lions erau bine poziționați pe teren pentru a egala iarăși scorul dar Tigers au interceptat o pasa și au reușit sa înscrie un touchdown pentru a patra oara, scorul final fiind 24-12.

Jocul cel mai așteptat a sosit, finala intre echipa de pe primul loc, Jaguars, și Tigers. Elevii de clasa a treia au fost în ritm bun după ce au câștigat meciul anterior și au început marcând primii. Jaguars s-au ajustat rapid și au înscris egalând 6-6. Înainte de pauza mare, Tigers au înscris din nou scorul devenind 12-6.

În a doua jumătate a finalei, Jaguars au fost capabili de a marca cu cel mai bun jucător al echipei, aducând din nou scorul la egalitate, 12-12, și după ce au înscris cu succes un extra point au condus cu 13-12. Tigers nu s-au lăsat demoralizați și au reușit sa revină în avantaj cu 18-13.

Cu 2 minute rămase în joc, cu o faza surpriza Jaguars au marcat încă 6 puncte, luând conducerea 19-18. Mai puțin de un minut și Tigers a reușit să se poziționeze aproape de endzone-ul echipei Jaguars, dar nu a reușit sa înscrie în ultimele 4 faze de joc, pierzând astfel medalia de aur. Punctul extra înscris de Jaguars a făcut diferența la sfârșit.

Un joc foarte interesant, unde toți părinții au aplaudat cu entuziasm, sărit și incurajat echipele favorite, uitând de frigul de afara.

Clasamentul final a fost: Jaguars, locul 1, câștigând medalia de aur, Tigers s-au clasat pe locul II luând medalia de argint și Lions au câștigat medalia de bronz.

Cluj Crusaders ar dori să mulțumească Transylvania College, copiilor, familiilor lor, pentru sprijinul oferit în timpul antrenamentelor și meciurilor. Aceasta a fost o experiență extraordinară pentru toată lumea, în special fiind primul turneu de acest tip cu copii din România.

Poze: Galeria în Facebook